Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Rodzaje lamp

Rodzaje lamp

Fot.http://www.arka-meble.pl

Nawet najdłuższy dzień kiedyś się kończy. I wtedy one, pozornie niezauważalne, stają się najważniejszym elementem wyposażenia mieszkania. Lampy. Jakie są ich rodzaje i czym się kierować w wyborze?

ŻyrandoleTo oprawy, w których montuje się kilka źródeł światła. Świetnie oświetlają duże wnętrza, równomiernie rozpraszając światło. Klosze mogą być skierowane do góry, na sufit lub do dołu. Pierwsze rozwiązanie ma tę zaletę, że światło dodatkowo odbija się od sufitu bardziej równomiernie oświetlając pomieszczenie. To chyba najstarszy rodzaj lampy sufitowej, przez wieki zmieniały się jedynie ich kształty, które dziś w olbrzymim wyborze są dostępne w sklepach. Wieloramienne żyrandole mogą być wykonane z kolorowych metali, mogą być bogato zdobione lub proste. Niezmiennie od lat dużym powodzeniem cieszą się żyrandole z kryształami.

PlafonyKlosz podwieszany pod sufitem. Może być zamknięty lub częściowo otwarty. Daje światło rozproszone, ale bez żadnych cieni. Może być w nim zamontowana jedna żarówka lub kilka. Najlepiej się sprawdzają jako oświetlenie łazienek i korytarzy. Z reguły plafony nie rzucają się we wnętrzu, mają proste kształty bez dodatkowych zdobień. Mogą być okrągłe lub prostokątne, ewentualnie wzbogacone delikatnym wzorem. Zwykle wykonane są ze szkła mlecznego, mrożonego.

Lampy wisząceMają jedno źródło światła osłonięte skierowanym w dół kloszem skierowanym. Przezroczysty klosz równomiernie oświetla wnętrze, nieprzezroczysty daje światło kierunkowe. Istnieje szeroki wybór wzorów lamp wiszących, można też znaleźć wiele inspiracji na klosze wykonane samodzielnie, często z nietypowych materiałów np. filcu. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe światło nad stołem w kuchni lub jadalni.

zdjecie
Fot. http://www.arka-meble.pl


KinkietyLampa o specjalnej konstrukcji, dzięki czemu można ją powiesić nie na suficie, a bezpośrednio na ścianie. Dają bardziej kameralne oświetlenie, często z dodatkową tarczą odbijającą nastrojowo światło. Z reguły montuje się ich kilka. Sprawdzają się w długich korytarzach oraz wszelkich innych pomieszczeniach jako alternatywne źródło światła dla głównej, dużej lampy sufitowej np. do kuchni jako światło do nastrojowego posiłku.

Inne lampy i ciekawe rozwiązaniaLampy podłogowe to wysokie przenośne lampy często z włącznikiem na jedną lub więcej żarówek. Często stosowane wtedy, kiedy górna lampa daje zbyt intensywne światło. Taką lampę można ustawić np. przy fotelu i świetnie nadaje się do wieczornego czytania książek. W każdym mieszkaniu jest też zawsze kilka mniejszym lampek nocnych lub biurkowych. To niewielkie przenośne lampki, które można postawić na stoliku nocnym lub na biurku. Dają mocne, punktowe światło, ograniczone przez szczelny abażur.

Coraz częściej oprócz standardowych lamp i lampek wprowadza się inne rodzaje oświetlenia np. w postaci lamp halogenowych punktowo oświetlających wybrane miejsca w pomieszczeniu np. blat w kuchni czy abażur albo taśmy LED, które wprowadzają ciekawą atmosferę np. w łazience.
Data publikacji: 29.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również