Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

I stała się jasność! Kompendium wiedzy o żarówkach

I stała się jasność! Kompendium wiedzy o żarówkach

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Żarówka żarówka nierówna. Różne kształty, moc, gwinty... Jak się w tym rozeznać i jak dobrać najlepszą żarówkę do lampy w swoim mieszkaniu? Oto krótki przewodnik po oświetleniu.

Rodzaje żarówek



Lampy żarowe czyli tzw. tradycyjne żarówki. Sukcesywnie są wycofywane ze sprzedaży ponieważ są energochłonne i krótko pracują (tylko około tysiąc godzin).

Żarówki halogenowe tzw. ulepszone, klasy B lub C, wypełnione są ksenonem i zużywają od 20 do 25 proc. energii mniej pracując dłużej, bo nawet 2-3 tysiące godzin.
Żarówka klasy B ma dodatkowo powłokę odbijającą promieniowanie podczerwone, co zmniejsza zużycie energii nawet do o 45 proc., ale tę technologię wykorzystuje się raczej tylko w przypadku żarówek niskonapięciowych.

Świetlówki kompaktowe - zużywają od 65 do 80 proc. energii mniej niż tradycyjna żarówka, przy żywotność od 6 do 15 tysięcy godzin.

Żarówki LED – są równie ekonomiczne i nawet żywotniejsze niż świetlówki kompaktowe, a nie zawierają rtęci.

Po co energooszczędność?



Zwykła żarówka pobiera dużo energii, którą wykorzystuje nie tylko na wytworzenie światła, ale też produkuje ciepło. To zwykłe marnotrawstwo.
Energooszczędne żarówki pobierają mniej energii, której nie marnują na ciepło. Nie tylko oszczędzają prąd, ale też aż w 90 proc. są odzyskiwalne, dzięki czemu chronimy środowisko i oszczędzamy pieniądze.

Niestety, niektóre z energoszczędnych żarówek zawierają trujące substancję np. rtęć czy luminofor. Dlatego nie wolno ich wyrzucać do śmietnika. Trzeba przekazać je sprzedawcy przy zakupie nowych lub oddać w punkcie zbiórki elektrośmieci.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net


Jak kupować



Parametry, na które warto zwrócić uwagę czasie zakupów to:

Barwa światła (temperatura barwowa)
Tradycyjne żarówki świecą zawsze tak samo, różnią się tylko intensywnością bieli. Świetlówki kompaktowe i żarówki LED dają szerszą gamę. Temperatura barwowa wyrażana jest w kelwinach i opisana na opakowaniu. 2700 K to ciepły kolor biały, który sprzyja odpoczynkowi, a np. 4000 K to zimny kolor biały, który będzie dobry np. do pokoju, gdzie pracujemy.

Moc
Podawana w watach stała się nieco mniej miarodajna. Tradycyjne żarówki pobierały więcej mocy, można jednak przyjąć, że stare 25 W odpowiada 5-6 W w przypadku energooszczędnych żarówek.

Strumień świetlny
Ta informacja pozwala na porównanie ilości światła. Podaje się ją w lumenach. Energooszczędna żarówka o strumieniu światła 1300 lumenów odpowiada 100 watowej żarówce tradycyjnej.

Efektywność energetyczna
Określana literami alfabetu mówi o tym, jaka jest klasa energetyczna sprzętu, gdzie klasa A jest najbardziej energooszczędna.

Liczba cykli włącz/wyłącz
Warto sprawdzić, jeśli taka informacja jest podana na opakowaniu. W miejscach, gdzie światło pali się długo bez włączania i wyłączania go, najlepiej sprawdzą się najbardziej energooszczędne żarówki. Tam gdzie częstotliwość włączania i wyłączania jest duża, warto wybrać świetlówki dopasowane do tego rodzaju miejsc.

Regulacja natężenia światła
Nie każda świetlówka kompaktowa i żarówka LED ma taką funkcję, dlatego jeśli szukamy żarówki działające w połączeniu z regulatorem oświetlenia (tzw. ściemniacz), sprawdźmy najpierw na opakowaniu, czy żarówka jest do tego dostosowana.

Cena
Żarówki energooszczędne są droższe, ale trzeba pamiętać, że mają zwiększoną żywotność, co w efekcie przełoży się także na oszczędność finansową.

Uwaga! Zgodnie z postanowieniami Unii Europeajskiej do września 2012 roku z ze sklepów znikną ostatnie zwykłe żarówki (40 W i 25 W). Dlatego warto już teraz zapoznać się z zamiennikami.
Data publikacji: 28.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również