Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Dopasuj światło do wnętrza

Dopasuj światło do wnętrza

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Wybór oświetlenia dopasowanego do każdego pomieszczenia w mieszkaniu bywa wyzwaniem nawet dla eksperta! Bo nie zawsze ważne jest, żeby klosz był ładny. Czasami trzeba przyjąć inne kryteria. Jakie i kiedy? Oto krótki przewodnik po oświetleniu mieszkania.

Każde pomieszczenie ma swoją funkcję. I w zależności od niej powinno być oświetlone w określony sposób, który będzie służył wygodzie i zdrowiu domowników. O ile bowiem piwnicę, garaż czy strych można oświetlić w sposób najprostszy z możliwych, choćby jedną mocną żarówką, o tyle inne pomieszczenia wymagają nieco więcej uwagi. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy czy remontu. Światło bowiem dobrze dobrane przekłada się na atmosferę w domu, może też kształtować przestrzeń i jej skalę.

Przedpokój



Tutaj najlepiej sprawdzają się plafony ewentualnie inne lampy sufitowe. Ciekawym rozwiązaniem są lamki halogenowe wbudowane w podwieszany sufit, kilka obok siebie. Światło powinno dobrze oświetlać osobę stojącą przy lustrze. Jeśli tego nie robi, warto rozważyć zamontowanie dodatkowego kinkietu, niezależnego od światła górnego.

Kuchnia i jadalnia



Pierwsze i oczywiste oświetlenie to lampa sufitowa, która oświetli całe pomieszczenie.
Przyda się dodatkowo lampa na blatem roboczym. Wówczas praca przy nim jest o wiele wygodniejsza, a górne szafki nie zasłonią nam światła. Zwykle montuje się pod nimi lampki halogenowe lub świetlówki.
Lampa przyda się też nad kuchenką. Dlatego warto zwrócić uwagę kupując okap, czy ma wbudowaną chociaż niewielką żaróweczkę.
Dodatkowo można rozważyć umieszczenie osobnej lampki nad zlewem. Przyda się do wieczornego zmywania!
Nad stołem jadalnym w zależności od jego rozmiaru może się znaleźć jedna lampa lub dwie.

Pokój dzienny



Dodatkowo montuje się źródło łagodniejszego światła. Można wybrać kinkiety, lampy stołowe lub stojące. Bardziej nastrojowe światło lepiej się sprawdzi w czasie spokojnych, rodzinnych wieczorów, niż mocne światło z górnej lampy. Wszystkie źródła światła powinny być jednak tak ustawione, żeby nie odbijały się w telewizorze. Warto jedną lampkę ustawić w jego pobliżu, najlepiej kierując światło na sufit – dzięki temu wzrok będzie się mniej męczył przy oglądaniu. Jako dekorację można zastosować podświetlane witryny czy oświetlenie obrazów.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Sypialnia



Górne światło nie musi być intensywne, powinno być łagodne i o ciepłej barwie. Najwięcej uwagi poświęca się i tak lampkom nocnym. Jeśli z sypialni korzystają dwie osoby, każda powinna mieć własną. Najlepiej jeśli są ustawione tak, żeby każda oświetlała tylko stronę, do której należy, co zapewni np. swobodę czytania, kiedy druga osoba śpi. Przyjęło się, że optymalna wysokość krawędzi abażuru to około 50 cm od poziomu łóżka.

Łazienka



Tu światło może być bardzo mocno. Żarówki nie muszą być energooszczędne, bo i tak zwykle co chwilę się lampę zapala i gasi. Dodatkowo powinno być oświetlone lustro, także mocnym, zimnym światłem – mogą to być małe lampki, halogeny czy świetlówki. Przy goleniu i makijażu tylko takie światło zapewni pełen komfort.

Pokój dzieci



W tym pomieszczeniu światło górne powinno być jasne, żeby w czasie zabawy dzieci nie musiały wytężać wzroku. Powinno być energooszczędne, bo dzieci i tak ciągle zapominają gasić światło. Delikatniejsza lampka np. w jakimś zabawnym wzorze przyda się do usypiania dziecka np. czytania bajek. Przyda się też malutka lampka do kontaktu, która będzie mogła świecić się przez całą noc. Zużywają niewiele prądu, a znacząco poprawiają samopoczucie dzieci, kiedy niespodziewanie obudzą się w środku nocy. Lampa powinna też stać na biurku, przy którym dziecko bawi się i uczy. Powinna być ustawiona tak, żeby dziecko w czasie pisania czy rysowania nie zasłaniało sobie światła – można przyjąć, że lampka dla dzieci praworęcznych powinna stać po lewej stronie.
Data publikacji: 06.09.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również